Dakar - 5. etapa

10.01.2013 09:24

Pátá etapa Dakaru 2013 je rozdílná pro motocykly s quady a auta s trucky. Účastníky zavede přes haranice z Peru do Chile. Všichni si určitě rádi odpočinou od písečných dun. Loprais je v čele kategorie trucků, dokáže za zády udržet De Rooye?
Dakar - 5. etapa [AKTUALIZUJEME + 2x VIDEO]
5. etapa (9.1.) Arequipa - Arica
Přejezd 275 km (motocykly, čtyřkolky), 337 km (auta, trucky)
RZ 136 km (motocykly, čtyřkolky), 172 km (auta, trucky)

Relativně pozdní start umožní pomalejším účastníkům vyrovnat se z časovou ztrátou z předchozí etapy. Rally přejede hranice do Chile, což bude vidět na scenérii i rychlosti před koncem RZ. Kameny a přejezdy řek čekají na morokáře, údolí zase na auta. Navigátoři neodlepí oči od roadbooku.

Shrnutí 4. etapy

Top moment 4. etapy

Motocykly
20:00 - Pabiška je na průběžném 71. místě se ztrátou pod hodinu. Veselý odstoupil kvůli poruše motocyklu.

19:10 - Konečně tu máme výsledky. Francouz Casteu si připisuje skalp 5. etapy a o minutu porazil krajana Paina. Ten se drží v průběžném pořadí, ale jeho náskok na Casteua se ztenčuje. Třetí dojel Španěl Pedrero, Barreda zatím nepřijel do cíle a šance na slušný výsledek se rozplývá. Francouz Despres, dnes pátý čas, doplňuje duo krajanů v průběžném top 3. Svitko nakonec dokončil na šestém místě a Jakeš na desátem. Pro Svitka znamená dnešní výkon posun do průběžné top 10.

18:53 - Je problém s výsledky, jsou celkové po 5. etapě, ale chybí výsledky v etapě.

16:10 - Do problémů se dostal dosavadní lídr Barreda, který stojí na trati. Problém je nejspíše v benzínové pumpě jeho stroje Husqvarna. V čele se zatím drží Francouz Casteu před Španělem Pedrerem. Svitko je třetí se ztrátou něco přes minutu a Jakeš pátý.

15:30 - Úvod dnešního speciálu vyšel Slovákům. Svitko je s vteřinovou ztrátou druhý, Jakeš šestý a ztrácí 24 vteřin.

15:00 - Bikeři vyrážejí na trať dnešního speciálu.

Quady
18:40 - Patronelli znovu vítězí. Na druhého Poláka Laskawiece najel jen 3 minuty, ale tento výkon díky problémům soupeřů stačil na posun na průběžnou třetí příčku. Chilan Casale dnes zajel třetí čas a patří mu průběžně stříbro. Patronelli je ale vzdálen více jak hodinu.

17:22 - V polovině testu vede opět Patronelli. Krok s ním drží Polák Laskawiec, který ztrácí kolem 2 minut. Naopak nedaří se průběžně třetímu Sonikovi. Ten zatím nechal na trati skoro 30 minut a o třetí příjčku asi přijde. Ještě hůře je na tom zatím druhý Husseini. Z neznámých příčin ztratil přes hodinu. Průběžné pořadí se po dojetí do cíle bude měnit.

Auta
20:50 - Gordon nakonec prolétl dnešní měřený úsek ve třetím čase a Sainz v pátém. Oba piloti jsou ale zatím od top 10 hodně vzdáleni.

20:21 - Roma vyhrává dnešní speciál, alespoň než do cíle dojede rozjetý Sainz a Gordon, kteří ale už nenají šanci míchat pořadím na špici průběžných výsledků. Španěl najel na týmového kolegu Peterhansela 1:23 minuty. Peterhansel si druhým místem upevnil vedení před Al-Attiyahem, který dnes ztratil 6 minut. Třetí čas zajel De Villiers. První dvě místa průběžně jsou zatím jasná, o bronz se rozpoutal boj mezi trojicí jezdců, De Villiersem, Novitskiyim a Romou.

19:53 - Al-Attiyah soupeřům nestačí. Před cílem je jeho ztráta přes 4 minuty. O vedení se přetahuje dvojice Mini pilotovaných Peterhanselem a Romou, kterým sekunduje De Villiers s Toyotou.

19:00 - Al-Attiyah se po startu ujal vedení o pár vteřin před Peterhanselem a Romou.

18:22 - Automobilisti startují.

15:00 - Vítěz z roku 2010 Sainz dokončil po problémech s elektronikou své Buggy včerejší etapu na 24. pozici s velkou ztrátou. Průběžně se propadl do páté desítky a na čelo soutěže mu schází přes dvě a půl hodiny.

Trucky
23:45 - Někde v místech, kde je nyní Loprais stál i Spáčil, ale jeho Liaz je v už v cíli se ztrátou 42 minut.

23:30 - V cíli už je 20 posádek, ale červená Tatra nikde. Ztráta bude více jak půl hodiny.

23:15 - Loprais stojí 10 km před cílem.

23:10 - Stacey je vítězem dnešní etapy o necelé dvě minuty před Nikolaevem. Třetí De Rooy ztratil 2:32. Podobný čas má i Mardeev. Loprais zatím ve výsledcích chybí a De Rooy se tak opět ujímá průběžného vedení. Kolomý ztratil necelé 4 minuty.

22:25 - Nedaleko cíle je v čele stále Stacey. De Rooy ztrácí 1:44 minuty a Loprais na De Rooye již více jak minutu. Shodný čas má i druhá Tatra Kolomného.

21:55 - Před polovinou testu je v čele Stacey před Mardeevem. De Rooy na třetí pozici ztrácí 2:04 minuty. Loprais je 22 vteřin za ním. Dobře jede i Kolomý, který má zatím také ztrátu pod 3 minuty.

21:10 - De Rooy byl na prvním mezičase nejrychlejší, ten ale leží kousek po startu a rozestupy jsou ve vteřinách. Loprais ztrácí 39 vteřin.

21:00 - První trucky jsou na průjezdním bodě 1. Loprais startoval šestý, De Rooy sedmý. Stacey, Mardeev a Karginov jsou ve 40 vteřinách.

20:50 - První trucky jsou na trati.

18:00 - Do dnešní etapy bohužel neodstartuje Valtr, který figuroval na krásném desátém místě průběžně. Po problémech s hadicí turba začal stávkovat motor a český zástupce končí.